Wiek dwóch lat jest idealnym momentem na rozpoczęcie przygody z puzzlami, o ile maluszek nie zaczął jej wcześniej. Układanie obrazków z rozczłonkowanych elementów wpływa pozytywnie na rozwój dziecka i sprawia mu dużo radości. Jakie puzzle dla 2 latka wybrać, aby pociecha była zadowolona?

Zacznijmy od zalet układania puzzli

Zanim przejdziemy do propozycji, omówmy pokrótce zalety, jakie niesie za sobą układanie puzzli. Są one bardzo istotne dla rozwoju malucha i należą do nich:

– rozwój wyobraźni przestrzennej

– ćwiczenie motoryki małej

– trening pamięci

– ćwiczenie cierpliwości

– trening koncentracji

– nauka radzenia sobie z rozwiązywaniem problemów

Jakie puzzle dla 2 latka wybrać?

Jeśli pociecha dopiero rozpoczyna naukę układania puzzli, dobrze wybrać produkty oznaczone jako puzzle dla dwulatków, a nawet dla dzieci półtorarocznych. Należy pamiętać, iż pociecha nie rozumie, o co chodzi w tej czynności. Rodzic lub opiekun musi pokazać jej, w jaki sposób dopasowuje się do siebie poszczególne elementy. Kiedy dziecko pojmie i widać, że radzi sobie coraz lepiej, można stopniowo zwiększać poziom trudności.

Idealne na sam początek będą puzzle z niewielką liczbą elementów, np. puzzle z dziurką. Zadaniem dziecka jest włożenie mniejszego elementu w większy tak, by stanowiły one całość. Zwykle dwie części łączy ten sam kolor lub inna rzecz, co ułatwia maluchowi sprawę. Ciekawe są też puzzle, które przedstawiają zwierzątka albo pojazdy. Najczęściej w pudełku znajduje się kilka obrazków, których poziom trudności jest zróżnicowany. Aby dodatkowo zachęcić dziecko do układania, można zdecydować się na puzzle z bohaterami ulubionych bajek.

Nie wpadnij w pułapkę oznaczeń wiekowych

Oznaczenia wieku na opakowaniach puzzli są ważne i potrzebne. Trzeba jednocześnie pamiętać, iż każde dziecko ma inne predyspozycje. Jeśli pociecha jest małym geniuszem, a podarujemy jej puzzle dla 2 latka dwuelementowe, może okazać się znudzona. Działa to też w drugą stronę, kiedy zaproponujemy maluchowi puzzle dla starszaków, a nie opanował on jeszcze układania prostych puzzli, będzie on sfrustrowany i zniechęcony.